Situácia sa nezlepšuje ani 170 dní od začiatku konfliktu.

tank

Obrázok: Zničený tank stojaci blízko mesta Adwa, región Tigraj, Etiópia. 18. marec, 2021.

Hoci sa naša spoločná výzva Spolu pre Etiópiu chýli k záveru, humanitárna kríza sa zďaleka nekončí. Už viac ako 5 mesiacov trvá ozbrojený konflikt v regióne Tigraj na severe Etiópie.

Správy médií a pozorovateľov medzinárodných organizácií, ktoré prichádzajú po uvoľnení prístupu do regiónu, hovoria o hrozných tragédiách, ktorým kvôli útokom ozbrojených zložiek a milícií čelí civilné obyvateľstvo, zvlášť ženy a dievčatá.

Jedna z najvážnejších humanitárnych kríz je dnes obrovskou krízou ľudských práv, ktorých porušovanie nemôže medzinárodné spoločenstvo ďalej tolerovať. Ľudskoprávne organizácie vyzývajú, aby Bezpečnostná rada OSN čelila tomuto do očí bijúcemu nerešpektovaniu ľudského utrpenia a medzinárodných noriem a začala konať dnes.

Minulý týždeň Eritrea verejne priznala, že sa vojensky zapojila do konfliktu v Tigraji a prisľúbila stiahnuť svoje ozbrojené zložky z regiónu.

Konečne po niekoľkých pokusoch počas posledných 5 mesiacov sa Bezpečnostná rada OSN dokázala zhodnúť na spoločnom stanovisku voči situácii v Tigraji. BR OSN vyjadrila hlboké znepokojenie nad obvineniami z porušovania ľudských práv vrátane správ o sexuálnom násilí a vyzvala vyšetriť tieto obvinenia a postaviť zodpovedné osoby pred súd. Celé stanovisko nájdete tu.

Foto: REUTERS/Baz Ratner/File Photo